Różni są ludzie i różne mają upodobania. Jedni przeglądają i segregują rzeczy, aby oddzielić potrzebne od tych, które się już do niczego im nie przydadzą i powinny trafić na śmietnik. Inni są tak zwanymi “chomikami” i lubią zbieractwo, robią to świadomie lub nie. Ta grupa ludzi też dzieli się na osoby, które zbierają wszystko, bo na przykład lubią posiadać, mieć albo po prostu robią to nieświadomie i gromadzą absolutnie wszystko, nie wyrzucając przy tym nic, czyli nie pozbywają się nawet żadnych zbędnych dla nich przedmiotów. 

Obojętnie której grupy reprezentantem jesteś, czy zbieraczy świadomych lub nie czy osób pozbywających się niepotrzebnych rzeczy powinieneś się zastanowić czy stare podręczniki powinny być wyrzucane czy nie? Nie jest to sprawa oczywista w przypadku podręczników, ponieważ jest to przedmiot w formie książki, której zawsze należy się szacunek, bo daje korzyści i rozwija człowieka.

Dlaczego stare podręczniki są wyrzucane przez nas do kosza? 

Jeśli jesteśmy osobą, która bardzo przywiązuje uwagę do ilości rzeczy jakie posiada w domu czy też mieszkaniu, zwłaszcza jeśli jesteśmy właścicielami małej kawalerki to każdy metr użytkowej powierzchni staje się dla nas bezcenny. Nawet jeżeli lubimy klaustrofobiczne miejsca, przestrzeń i swoboda poruszania się po lokalu mieszkalnym jest ważna, dlatego przywiązujemy szczególną uwagę do posiadanych przedmiotów, szczególnie jeśli są to rzeczy już przez nas nieużywane. Jeśli chodzi o podręczniki naszego dziecka z roku na rok zajmowały by one więcej miejsca, dlatego pierwszą myślą jak pojawia się w naszej głowie jest – wyrzucenie ich do kosza. Wyrzucamy najczęściej stare podręczniki, bo ich nie będziemy używać, bo zajmują miejsce lub dlatego, że nie mamy dla nich miejsca w domu.

Czy podręczniki wyrzucone na śmietnik to najlepsze rozwiązanie, kiedy chcemy się pozbyć nieużywanych już podręczników?

Jeśli tak zdecydujemy, że wyrzucamy podręczniki i nie chcemy ich nawet przechowywać w piwnicy, idźmy lepiej do skupu i sprzedajmy stare podręczniki będziemy mieli czyste sumienie, że nie marnotrawimy papieru (czytaj: drzew) stając się przyjaźni środowisku naturalnemu naszej planety, czyli nie szkodzimy samemu sobie. Po drugie podręczniki to przecież książki, więc powinniśmy obchodzić się z nimi z szacunkiem, (wyrzucone podręczniki na śmietnik to zły przekaz dla dzieci, młodego pokolenia – uważajmy, aby nie przyczyniać się do zaistnienia sytuacji, że podręczniki w koszu na śmieci staną się symbolicznym znakiem naszych czasów). Poza tym kiedy wyrzucamy, zamiast oddawać podręcznik komuś czy sprzedawać, tym samy odbieramy szanse na to, że ktoś mógłby jeszcze wykorzystać podręczniki na swój użytek. Jeśli te argumenty nas nie przekonują to lepiej nie wyrzucać książek, bo podręczniki można sprzedać i zyskać tym samym trochę pieniędzy do naszego portfela.

Wyrzucone podręczniki na śmietnik to uśmiercenie ich żywego przekazu wiedzy, to również wyraz braku szacunku dla nauki, środowiska naturalnego oraz przejaw ignorancji wobec troski o młode pokolenie, czyli dzieci, którym przekazujemy przez takie zachowanie niewłaściwe wzorce. Pamiętajmy podręczniki – książki, nigdy nie są śmieciami, więc się z nimi tak nie obchodźmy.

Podsumowanie – jak mądrze “wyrzucić” podręczniki z naszego domu?

  • oddać komuś, kto ich potrzebuje i uczyniłby z nich użytek dla siebie lub swoich dzieci
  • sprzedać w skupie, gdzie otrzymamy za to jakieś pieniądze, a podręczniki dalej będą w użytku